Industry 4.0: המהפכה התחילה והיא כוללת אוטומציה של הכל

זמן קריאה: 4 דקות

מאת מרקוס וולדון, נשיא מעבדות בל, סמנכ”ל טכנולוגיות, נוקיה העולמית

בחוגים הטכנולוגיים נהוג להשתמש הרבה במילה “מהפכה”. כאשר מעבדות בל (Bell Nokia Labs) כתבו את הספר Future X, התייחסנו לכל המהפכות הטכנולוגיות הקודמות ולשלושת המרכיבים שנדרש כי יפעלו במשולב כדי להניע מהפכה כזו:

 1. טכנולוגיה חדשה.
 2. רשת שמחברת את המשתמשים בדרכים חדשות.
 3. מציאות חברתית או כלכלית חדשה, אשר נובעת משני המרכיבים הראשונים.
 4. מכשור מסיבי הכולל חיישנים;
 5. מערכות חכמות שיכולות לנתח את כמות הנתונים האדירה שמגיעה מחיישנים אלה ולפרשם;
 6. מערכות רובוטיות מתקדמות לצורך יעול הפעולות; וכן
 7. רשתות תקשורת חיונית (mission critical) בעלות ביצועים ברמה גבוהה , אשר תומכות בחיבור דינמי ומאובטח ובעל אמינות גבוהה.
  במידה רבה, למרות ההתקדמות הניכרת שחלה ב־3 התחומים הראשונים במהלך השנים האחרונות, דווקא היצירה של רשת Mission Critical עתידה להיות הזרז הנדרש לקראת המהפך המדובר. רשת זו היא רשת ה־5G מקצה לקצה, אשר הפכה למוקד התעניינות במהלך החודשים האחרונים.

כל אלה חלים גם על המהפך הדיגיטלי שמתקיים כיום לרוחב התעשייה, ואשר יניע את המהפכה התעשייתית הרביעית.

האינטרנט התעשייתי של הדברים – מילת המפתח היא פרודוקטיביות!

המהפכה התעשייתית הראשונה והשנייה הונעו על ידי הצורך בהגדלת הפרודוקטיביות של מוצרים וסחורות, תוך שימוש במכונות פיזיות (מנועים ומערכות מכניות) וברשתות פיזיות (כבישים, מסילות וכדומה). בניגוד לכך, המהפכה התעשייתית השלישית – עידן המידע – הונעה על ידי התנועה של מידע דיגיטליים (“נתונים”) על גבי האינטרנט ורשתות אלחוטיות. אבל עידן זה לא הוביל לעלייה בפרודוקטיביות, בהשוואה למהפכות הטכנולוגיות הקודמות; למעשה, אנו מגיעים לשלב של צמיחה אפסית בפרודוקטיביות.
המהפכה התעשייתית הרביעית תקודם על ידי התקדמות יכולות הבינה על גבי רשתות דיגיטליות בעלות ביצועים ברמה גבוהה, תאפשר תמיכה ברמות אוטומציה חסרות תקדים, ותבשר על עידן חדש של פרודוקטיביות, עבור התעשיות הפיזיות והתשתיות המשויכות אליהן.
התעשיות הפיזיות תורמות תרומה חיונית לכלכלה הלאומית, והן אחראיות לנתח של כ־70% מן התוצר המקומי הגולמי בכלכלות המובילות. תעשיות פיזיות אלה כוללות ייצור, תחבורה, אנרגיה, כרייה, חקלאות, קמעונאות, בנייה, ספנות, שירותי בריאות ועוד ענפים רבים, כמתואר על ידי McKinsey Global Institute.
הבעיה העיקרית נובעת מכך, שבכל הענפים האלה חסרים 4 מרכיבים אשר נדרשים, כדי להפוך לעסקים מיועלים דיגיטליים :

מדוע רשת דור 5 היא הסיבה ליצירת ערך חדש?

 1. היא התשתית החיונית המקשרת.
 2. היא מארחת את ענן הקצה, אשר יארח את כל הפונקציות והשירותים הקריטיים בעלי הביצועים ברמה גבוהה, לרבות כלי ניתוח, אבטחה ופונקציות AR/VR.
 3. היא הפלטפורמה שעליה הכול חייב לזרום.
 4. היא המקור לזיהוי איומי אבטחה קריטיים ולהגנה מפניהם.
 5. היא המקור של כל המידע המדויק, המועבר בזמן אמת, עבור כל הדברים המחוברים.

במהפכה התעשייתית השלישית, הגורמים המניעים היו שירותי האינטרנט של הצרכניים, אשר יועדו לתת מענה לקישוריות רשת על בסיס best effort, עם עננים מרכזיים מתוך מכשירים חכמים של משתמשי קצה. לפיכך, Capacity הייתה בעצם הפרמטר החשוב היחיד של אספקת השירות – אפילו לא קיבולת עקבית, אלא aggregated capacity או ממוצעת בלבד. השירותים והתשתיות שמקדמים את המהפכה התעשייתית הרביעית הם עניין אחר לחלוטין.

Future X עבור התעשיות

ארכיטקטורת Future X עבור התעשיות של Nokia Bell Labs מרחיבה את חזון Future X, ומספקת את המסגרת הדרושה לתעשייה, כדי להתקדם לעידן חדש של יעילות. תעשיות פיזיות ומערך התשתיות יעבור מהפך, כולל: רשתות חשמל, מרכזיים לוגיסטיים ומרכזי תחבורה, חוות ומפעלי עיבוד חקלאיים, בתי חרושת ומפעלי ייצור, כרייה והשבחה של חומרים, וכן שרשראות אספקה ומרכזי מכירה קמעונאיים. המהפך אף ישנה לחלוטין את האופן שבו גורמי סיוע והצלה מטפלים במקרי חירום, את דרך הבנייה של בניינים ואף ישנה את המרקם והפעילות של הערים, עיירות וכפרים, תוך העשרת חייהם של התושבים.
חזון Future X עבור התעשיות מתווה את הדרך לשילוב בין Operation technology (OT) ובין information and communications technologies (ICT), לצורך הגדרה מחדש של פעולת המערכת התעשייתית. הוא מתאר את מציאות ה־OT&ICT החדשה מן ההיבט הטכנולוגי ומנקודת המבט של הערך העסקי, ומזהה את השלבים הקריטיים שנחוצים עבור כל תעשייה.
כיום, החברות השונות מתקדמות משימוש ברשתות WiFi וברשתות חוטיות מבוססות Ethernet לקישוריות 4G LTE פרטית או ייעודית, לצורך השגת מערכות לא כבולות, שמאפשרות יכולות דינמיות וגמישות, שינוי וגמישות בתצורה הרשת הנדרשת עבור תהליכים חדשים, או עבור ייעול הפעולה של תהליך קיים, או לצורך התאמה לליקויים. המהפך יהיה נרחב עוד יותר, עם הגעתה של רשת ה־5G, ויבטיח את שיעור ה- latency הנמוך ביותר ואת רוחב הפס הגדול ביותר, לצד אמינות ואבטחה חסרות תקדים, ויכולת צמיחה והתאמה (דנמיות) שיאפשרו לתת מענה לקצב הגידול של רכיבים מקושרים, מערכות ותהליכים.

ברוכים הבאים לעתיד – עכשיו!

תמיד יש משהו מרתק בהתבוננות לעתיד ובאפשרות לחזות את מה שיתאפשר. אבל העניין הופך מרתק עוד יותר, כאשר האפשרויות העתידיות כבר הולכות ומתגבשות, והופכות להזדמנויות של ממש.
אני מזמין אתכם לשקוע בספר שאנו עתידים לפרסם בקרוב בנושא, ואשר מסביר כיצד ארכיטקטורת הטכנולוגיה, השירות והעסקים Future X עבור התעשיות צפויה לחולל מהפך בחיינו. אפשר להוריד גירסה מקדימה של הפרק העוסק בעתיד הכרייה, כבר כעת. בקרו באתר Allwhere שלנו, כדי לקבל מידע נוסף על אודות החזון, ולהפוך להיות חלק מן המהפכה, לצדנו.
הצטרפו לדיון בטוויטר בנושא זה, ושתפו את דעותיכם עם @nokiaindustries באמצעות #Industry40 #NokiaforIndustries #GoAllwhere #IIoT #digitaltransformation.

 תרגם לעברית: רן גיל, ארכיטקט פתרונות בכיר בנוקיה ישראל. ליצירת קשר עם רן: ran.gil@nokia.com, +972524203679
תרגם לעברית: רן גיל, ארכיטקט פתרונות בכיר בנוקיה ישראל. ליצירת קשר עם רן: ran.gil@nokia.com, +972524203679

:תגיות המאמר

כתבות דומות:

Industry 4.0

מהי המהפכה התעשייתית הרביעית?

מה זה בדיוק המהפכה התעשייתית הרביעית ואיך היא באמת מהפכנית? ראשית, התעסוקה שלנו עלולה להיעלם, העיר שלנו יכולה לשנות צורתה, הטכנולוגיה תתלכד עם גופנו ומהירות הבזק של החדשנות שאנו חווים רק תלך ותתעצם.

סלקום ונוקיה מדגימות בהצלחה רשת סלולארית פרטית וירטואלית לארגונים

מדובר בפתרון חדשני הן בהיבט העסקי והן בהיבט הטכנולוגי, המאפשר לספק-השירות להקים רשת סלולארית פרטית וירטואלית עבור לקוחות ארגוניים. חידוש זה משלב מספר טכנולוגיות “פרוסת רשת וירטואלית”, עם “יישומי ענן קצה” והוא מתאים לרשתות 4G ו-5G גם יחד.

מידע הוא הנפט החדש, גם בתעשיית הטלקום

כמו נפט, מידע הוא משאב שנהיה יקר ערך רק אם הוא מופק ומזוקק כראוי. אך לעומת משאבים טבעיים וסופיים, המידע הגולמי שענקי הטכנולוגיה מעבדים באופן תמידי הוא אינסופי וגדל בקצב אקפוננציאלי.

Industry 4.0

מהי המהפכה התעשייתית הרביעית?

מה זה בדיוק המהפכה התעשייתית הרביעית ואיך היא באמת מהפכנית? ראשית, התעסוקה שלנו עלולה להיעלם, העיר שלנו יכולה לשנות צורתה, הטכנולוגיה תתלכד עם גופנו ומהירות הבזק של החדשנות שאנו חווים רק תלך ותתעצם.

סלקום ונוקיה מדגימות בהצלחה רשת סלולארית פרטית וירטואלית לארגונים

מדובר בפתרון חדשני הן בהיבט העסקי והן בהיבט הטכנולוגי, המאפשר לספק-השירות להקים רשת סלולארית פרטית וירטואלית עבור לקוחות ארגוניים. חידוש זה משלב מספר טכנולוגיות “פרוסת רשת וירטואלית”, עם “יישומי ענן קצה” והוא מתאים לרשתות 4G ו-5G גם יחד.

Nokia Logo
הרשמו לניוזלטר נוקיה ישראל וקבלו את העדכונים האחרונים ישירות למייל
  *כתובתכם לא תשומש להפצת ספאם, תוכלו להסיר עצמכם מרשימת הדיוור בכל עת.

  אתר נוקיה משתמש בעוגיות כדי להתאים את חווית המשתמש, כמו כן עשוי להיעשות שימוש בעוגיות של חברות צד שלישי. הגלישה באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות.