2.5 דקות על ענן הרדיו של אורנג'

אורנג' העולמית צועדת בבטחה לכיוון 5G. הדור החמישי בתקשורת הסלולארית המביא עמו שיפורים מדהימים לא רק בחוויית הגלישה אלא גם בתקשורת מכונות וסנסורים IOT – וכן בתקשורת למשימות קריטיות (כגון מכוניות אוטונומיות).

אחד המאפיינים העיקריים של רשת 5G הוא היכולת שלה להתאים עצמה לשירותים שונים הרוכבים עליה. כך למשל מכונית אוטונומית צריכה תקשורת עם זמני תגובה מובטחים של אלפיות השניה, בעוד שסנסור לפתיחת שער חנייה יכול לסבול זמן תגובה של חצי שנייה עד שניה כדי לאפשר זאת, מערך האנטנות הסלולאריות עומד לעבור מהפכה ולהפוך ל"ענן רדיו" Cloud RAN.

המשמעות היא שמספר אתרים סלולארים, שהיו עד כה עצמאים בניהול המשאבים שלהם, יוכלו כעת לחלוק משאבים משותפים בתצורת ענן. אין הכוונה לענן ציבורי כדוגמת אמזון או גוגל, אלא לענן פרטי ומקומי של חברת הסלולאר הממוקם קרוב גיאוגרפית לאתרי הסלולאר.

באופן זה, כל יישום המשתמש ברשת ה-5G יוכל לקבל שירות בעל מאפיינים שונים. אם נמשיך את הדוגמה הקודמת, הענן יקצה ויבטיח משאבי עיבוד באתר הסלולרי עצמו לטובת המכוניות האוטונומיות (כי הן צריכות זמן תגובה קצר ומבוטח), ואילו משאבי העיבוד של סנסורי החניה יימצאו בענן המשותף למספר אתרי סלולאר כשהם סובלניים לזמני תגובה ארוכים יותר.

בווידאו הקצר שלמעלה מספרים נציגי אורנג' ונוקיה על ניסוי ענן הרדיו ועל יתרונות הטכנולוגיה.