עולם חכם / אריק טל

אריק טל. מנכ"ל נוקיה ישראל

ממש לנגד עינינו, משתנה הכפר הגלובלי שלנו בשנים האחרונות מן הקצה אל הקצה. הטכנולוגיה מתפתחת בקצב בלתי נתפס, מהפכה רודפת מהפכה –  ונראה כי אנחנו רק בהתחלה. בעתיד הנראה לעין העולם שלנו יהיה "חכם" הרבה יותר. ערים חכמות, שדות תעופה ונמלים חכמים, כבישים חכמים ועוד מושגים ערטילאיים עבור לא מעטים, יהפכו בעשור הקרוב יהפכו למציאות חיינו על הכדור.

העולם החכם המתהווה לנגד עינינו מושתת על שני עקרונות: ראשית – כל המידע נמצא בענן. ושנית – אנחנו צריכים חיבור קבוע לענן, כלומר תקשורת אמינה שאפשר לסמוך עליה.

בואו ניקח לדוגמה עיר חכמה. עיר שכזו היא עיר שבה כל התשתיות – כבישים, רמזורים, מצלמות, שלטים, חיישני איכות סביבה ועוד – מתקשרות זו עם זו לטובת שיפור איכות החיים. מערכות התחבורה החכמות – רכבים, מכוניות, רכבות – יאפשרו התניידות יעילה יותר אל העיר וממנה תוך צמצום העומסים.

בימים אלה, של שלטון חדש או מתחדש ברשויות המקומיות ופיתוח תחבורתי משמעותי ברחבי ישראל, רואה עצמה נוקיה ישראל כחלוצה המבקשת להביא לארץ את החדשנות הטכנולוגית המאפיינת את החברה בעולם כולו. תהליכים כאלה דורשים ניסיון, מיומנות והבנה שקיימים בנוקיה מטבע היותה גורם מוביל בעולם הטכנולוגיה והחדשנות. הנה כמה דוגמאות:

>>> בפינלנד יישמה נוקיה Automated port בנמל קוטקה, המבוסס על טכנולוגיית LTE של נוקיה ואילו בנמל התעופה הלסינקי יושם private LTE של נוקיה לאספקת שירותים מתקדמים.

>>> ברכבות של פריז , מדריד וברלין יושמה רשת מתקדמת להעברת נתונים של נוקיה וקיימים ישומים של רשת LTE חכמה במטרו בקוראה ובסין – בשנקדו.

>>> ממש לאחרונה חתמה נוקיה על עסקה לרישות כמה ערים בבלגיה בטכנולוגיה לערים חכמות, כאשר מדובר בשלב ראשון על יישומים של safety – אבל הטכנולוגיה הזו תהיה בסיס ליישומים נוספים בעתיד כמובן.

הכפר הגלובלי שלנו משתנה בקצב בלתי נתפס וזה הזמן לעלות על הרכבת, כדי להיות שם כשזה קורה. אני מזמין כל אחת ואחד מכם להצטרף לחזון של נוקיה ישראל ולבנות ביחד איתנו עולם חכם – גם בארץ.

* אריק טל הוא מנכ"ל נוקיה ישראל