פרס נובל: החוקר ארתור והפינצטה האופטית

זמן קריאה: < 1 דקה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לכמה חברות שאתם מכירים יש ולו פרס נובל אחד? לחבר'ה המצוינים של מעבדות בל יש כבר תשעה.

ארתור אשקין, חוקר מבריק של מעבדות בל מקבוצת נוקיה, זכה בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2018 על מחקרו בתחום הלייזרים בתקשורת אשר הביא לפריצת דרך בעולם הביולוגיה וחקר החיים. זהו פרס נובל התשיעי במספר המוענק לחוקרי מעבדות בל לאורך השנים.

במסגרת מחקרו על האינטראקציה בין לייזרים לבין חומרים שונים, אשקין גילה כי קרן לייזר הפוגעת בתנאי ואקום בכדור זכוכית קטן מצליחה ממש להזיז אותו. ליתר דיוק, הקרן נורתה מלמטה וגרמה לכדור הקטן להתגבר על כוח המשיכה וממש "לרחף". תגלית זו הולידה תחום מחקרי שלם בפיזיקה המכונה "מלכודת אופטית" (שגם עליו ניתן פרס נובל בפיזיקה בשנת 1997). ואולם, אשקין עצמו לקח את התגלית צעד נוסף קדימה והמציא את ה"פינצטה (מלקטת) האופטית" באמצעותה ניתן לבצע מניפולציות על מולקולות ועל דגימות ביולוגיות ולאפשר למדענים לחקור באופן יעיל יותר את מסתרי החיים – ועל כך זכה בפרס נובל.

בקישור המצורף מתאר דר מרקוס ולדון, נשיא מעבדות בל, את מחקרו של אשקין תוך שהוא עונה על שתי שאלות מפתח: מה מייחד את חוקרי מעבדות בל אשר מביא לריבוי פרסי נובל, והאם מעבדות בל השתנו לאורך השנים.

:תגיות המאמר

כתבות דומות:

מפרט Network Slicing פרוסות רשת מקצה לקצה של ETSI שוחרר לשימוש

דור 5 מציג לראשונה את רעיון פרוסות הרשת (network slicing) המאפשר לספקי התקשורת לתמוך במגוון רב של שירותים ומודלים עסקיים חדשים הפותחים את הרשת הסלולארית לפלחי תעשייה חדשים. במאמר הבא נסקור את המפתח לבנייה וניהול רשת התומכת בעשרות אלפי פרוסות רשת, המאפשר ניהול דינאמי ורווחי.

לוגו נוקיה
הרשמו לניוזלטר נוקיה ישראל וקבלו את העדכונים האחרונים ישירות למייל
    *כתובתכם לא תשומש להפצת ספאם, תוכלו להסיר עצמכם מרשימת הדיוור בכל עת.

    אתר נוקיה משתמש בעוגיות כדי להתאים את חווית המשתמש, כמו כן עשוי להיעשות שימוש בעוגיות של חברות צד שלישי. הגלישה באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות.